Податок на спадщину в Україні у 2024 році

Згідно з вимогами статті 174 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі – Кодекс) дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові або немайнові права) у межах, що підлягають оподаткуванню, зазначається у річній Крім спадкоємців – нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини та спадкоємців, які отримали у спадок об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями – резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини.
Правила оподаткування при даруванні аналогічні правилам оподаткування під час спадкування.

На 2024 рік в Україні діють такі ставки податку на спадщину (дарування):

1. Нульова ставка податку на спадщину (дарування):

  • якщо спадкоємці є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення (батьки спадкодавця; чоловік і дружина спадкодавця; діти спадкодавця, включаючи усиновлених) або другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, дідусі та бабусі, онуки);
  • при отриманні спадщини у вигляді рухомого та нерухомого майна, коштів особою, яка є інвалідом І групи, або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;
  • при отриманні спадщини дитиною-інвалідом у вигляді рухомого та нерухомого майна;
  • при отриманні у спадок грошових заощаджень, поміщених до 02.01.92 р. до установ Ощадбанку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також до державних цінних паперів (облігації Державної цільової безвідсоткової позички 1990 р., облігації Державної внутрішньої виграшної позички 1982, державні казначейські зобов’язання СРСР, сертифікати Ощадбанку СРСР) та грошових заощаджень громадян України, поміщених до установ Ощадбанку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992 – 1994 рр., погашення яких не відбулося, незалежно від статусу спадкоємця.

Слід зазначити, що у зв’язку з прийняттям Податкового кодексу податок на спадщину за нульовою ставкою зазначених вище грошових заощаджень запроваджено з 01.01.2011 р. Положення про звільнення членів сім’ї спадкодавця другого ступеня спорідненості від сплати податку при спадкуванні поширюється на доходи, 1 січня 2017 року.

2. Податок на спадщину (дарування) за ставкою 5%:

  • якщо спадкоємці не є членами сім’ї спадкодавця першого або другого ступеня спорідненості.

3. Податок на спадщину (дарування) за ставкою 18%:

  • якщо спадкодавцем є нерезидент (фізична особа, яка не має місця проживання в Україні у розумінні підпункту 14.1.213 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України);
  • якщо спадкоємцем є нерезидент.

    Про те, хто є нерезидентом докладно написано тут .

Також у всіх випадках стягнення податку на спадщину додатково сплачується військовий збір у розмірі – 1,5% від вартості майна.
Для нерезидентів ставки податку при спадкуванні (даруванні) не залежать від ступеня спорідненості із померлим.

З 2016 року розмір ставки податку не залежить від вартості майна, що успадковується. До 2016 року ставка 15% застосовувалася до успадкованого майна, вартість якого не перевищувала 10-ти разового розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року. Наприклад, у 2015 році це було 12 180 грн. До вартості спадщини, що перевищувала цю суму, застосовувалась ставка 20%.

У разі спадкування або отримання будь-яких об’єктів, що оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об’єктів з метою оподаткування не визначається. В інших випадках отримання доходів у вигляді об’єктів спадщини / подарунків об’єктом оподаткування є оцінна вартість таких об’єктів успадкування / подарунків, визначена відповідно до закону.

Адвокати нашого Бюро розробили низку методик із законної мінімізації оподаткування чення при спадкуванні та даруванні. Завдяки їм спадкоємці резиденти та нерезиденти можуть вступити у права на спадкове майно без необхідності сплати податку на спадщину в Україні.

  • 149
Запишіться на консультацію для отримання юридичної допомоги