Як оформити спадщину у Донецькій та Луганській областях (у зоні АТО)? Як оформити спадщину за українським законодавством у Криму?

Дата публікації
Кві 28, 2015
Останнє оновлення
Сер 22, 2024

У зв’язку з веденням військових дій на сході України у багатьох спадкоємців виникають питання, як оформити спадщину на Донбасі в зоні АТО. У цій статті ми намагатимемося відповісти на такі питання.

Ще влітку 2014 року Міністерством юстиції України було підготовлено роз’яснювальний лист від 17.07.2014р. № 13.1-32/357 «Про прийняття спадщини за місцем її відкриття на території Донецької та Луганської областей»:

«У зв’язку з надходженням до Міністерства юстиції України звернень громадян щодо неможливості подання ними заяв про прийняття спадщини за місцем її відкриття на території Донецької та Луганської областей, де проводиться антитерористична операція, прошу довести до відома та обліку в роботі державних та приватних нотаріусів України таке. Відповідно до частини першої статті 1221 Цивільного кодексу України (далі – Кодекс) місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Відповідно до положень статті 1269 Кодексу спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, що починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 Кодексу). На сьогодні з певних об’єктивних причин державні нотаріальні контори, розташовані на території проведення антитерористичної операції, та приватні нотаріуси, зареєстровані у відповідних нотаріальних округах, фактично не працюють. У таких випадках з метою сприяння у захисті законних прав та інтересів громадян України та недопущення пропуску строків, визначених статтею 1270 Кодексу, заява, передбачена підпунктами 2.1 пункту 2 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції2. 2012 р. № 296/5 (далі – Порядок), може бути тимчасово прийнята будь-яким нотаріусом за місцем звернення спадкоємця, незалежно від місця відкриття спадщини. Заведена на підставі поданої заяви спадкова справа підлягає реєстрації відповідно до вимог підпункту 2.6 пункту 2 глави 10 розділу II Порядку. Після відновлення роботи установ нотаріату Донецької та Луганської областей зазначені документи мають бути передані за належністю приватному нотаріусу або до державної нотаріальної контори, до компетенції яких належить подальше ведення спадкової справи.»

Цим листом міністерство юстиції дало «зелене світло» нотаріусам України для започаткування спадкових справ після померлих спадкодавців у зоні АТО на Донбасі. Але проблему не було вирішено повністю: нотаріуси змогли заводити спадкові справи, але право завершувати оформлення таких спадків через видачу свідоцтв про право на спадщину не отримали. Ситуація з донецькою та луганською спадщиною виявилася завислою в повітрі.

І нарешті, 12 лютого 2015 року Верховною Радою України було ухвалено Закон України № 189-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення реалізації права на спадкування». Цим Законом статтю 1221 Цивільного кодексу України було доповнено частиною 3 такого змісту: «В окремих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом». Крім цього, Законом було внесено зміни до Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», в яких з’явилися статті наступного змісту:

«У разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви , що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, зацікавлених в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності майна – основна частина рухомого майна знаходиться на території, передбаченій частиною першою цієї статті, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна , спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, зацікавлених у охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Спадкова справа підлягає реєстрації у Спадковому реєстрі у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.»

Закон набрав чинності 03 березня 2015 року. Таким чином, з цієї дати заводити спадкову справу та оформляти спадщину (видавати свідоцтво про право на спадщину) після смерті людини, яка проживала в зоні АТО у Донецькій або Луганській областях, законно може нотаріус Бюро спадщини, що знаходиться у Харкові.

Аналогічним чином може бути заведено спадкову справу та видано свідоцтво про право на спадщину після смерті мешканця Криму.

  • 112
Запишіться на консультацію для отримання юридичної допомоги