Чому спадкоємці 2-ї черги сплачували податок на спадщину до 2017 року, незважаючи на те, що Закон звільнив їх від сплати ще у 2014 році.

Дата публікації
Кві 28, 2017
Останнє оновлення
Лип 12, 2024

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування» від 20.10.2014 було внесено зміни до абзацу 8 частини 2 статті 7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні».

Відповідно до нового Закону від сплати податку при спадкуванні звільнялися спадкоємці першої та другої черг успадкування, а також за правом подання, та при спадкуванні власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою.

Пізніше 28.12.2014 Законом України «Про внесення змін до податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» було внесено зміни до тієї ж статті 7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні ». Внаслідок чого норма отримала таке формулювання: «проведення оцінки майна є обов’язковим у разі оподаткування майна згідно із законом, крім випадків визначення розміру податку при наслідуванні власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою». Таким чином, від податку на спадщину звільняються лише особи, які є суб’єктами сплати податку на спадщину за нульовою ставкою. Олія олійна.

Проаналізуємо положення Податкового Кодексу України. Відповідно до пп. 164.2.10 ПКУ доход у вигляді вартості успадкованого майна є базою податку на доходи фізичних осіб. Як визначає пп. 174.2.1 ПКУ спадок оподатковується за нульовою ставкою у разі наслідування членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення.

Таким чином, Закон України від 20.10.2014 передбачав розширене коло осіб, які звільнялися від сплати податку при отриманні спадщини, такими були спадкоємці першої та другої черг успадкування. А Закон України від 28.12.2014 звузив коло таких осіб до спадкоємців першої черги успадкування, що було до внесення змін.

Друга новела Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування» від 20.10.2014 була передбачена ст. 4 цього Закону, згідно з якою нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру державного мита при наслідуванні (крім випадків успадкування спадкоємцями першої та другої черг за законом та правом подання, а також у випадках успадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) .

Згідно з Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року державне мито сплачується при отриманні свідоцтва про право на спадщину у фіксованій сумі. Тоді виникає резонне питання: навіщо при отриманні земельної ділянки у спадок для сплати державного мита нам потрібна нормативна грошова оцінка?

Оцінка земельної ділянки знадобиться лише при сплаті державного мита при посвідченні договору відчуження земельної ділянки. Але наслідування не є договором. Тому державне мито за цей вид послуг нотаріуса не залежить від вартості земельної ділянки. Загалом, як завжди: хотіли добре, а вийшло…

Докладніше про оподаткування спадщини та способи її мінімізації Ви можете прочитати у відповідній статті |“Податок на спадок в Україні”.

  • 117
Запишіться на консультацію для отримання юридичної допомоги